Safran Nedir? Kapalı Ortamda Safran Yetiştiriciliği Mümkün mü?

 In Bitki Fizyolojisi

Safran mucize bir bitki olarak bilinmektedir. Sanayi ve sağlık alanında kullanımına rastlamak mümkündür. Bu bitki özellikle sağlık alanında karsere karşı etkili olduğu iddia edilmektedir. Hatta birçok bilimsel makalede bu bitkinin kanser hastalığı üzerine etkisi araştırılmaya çalışılmıştır.

Safran bitkisi vejetatif yolla çoğalmaktadır ve tohumu bu sebepten dolayı bulunmamaktadır. Üretimi soğan ile olan bu bitki, ana soğanın doğurması ile yeni nesillerin ortaya çıktığı görülmektedir. Safran soğanı büyüklüğüne göre farklı sayıda çiçek vermektedir. Çiçekte bulunan stigma yani dişi organ safran baharatının elde edildiği kısımdır. (Daha ayrıntılı bilgi için Sn. Prof. Dr. Hüseyin KOÇ hocamızın Safran Yetiştiriciliği kitabına bakabilirsiniz.)

Plantekno firması olarak bilimsel verilere dayalı safranla ilgil ilk çalışmayı gerçekleştirdik. Kapalı ortamda safran yetiştiriciliği elbette mümkün, hatta toprak kullanmadan çiçek almanız gayet normal bir durum. Aslında safran açıkta bile çiçek verebilen bir bitki, fakat çiçek almanız asıl hedef olmamalı, önemli olan soğanın doğuracak ve sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürecek olmasıdır. Bu durumlar hesaba katılarak safran bitkisinin öncelikle yaprak vermesi gerekmektedir. Bu durum ise safranın çiçek verme zamanını 30-45 gün aralığına çekecektir. Işık kullanımı ise büyük önem arz eden bir durumdur, yeterli ışıklanma görmeyen bir safran soğanı asla size çiçek vermeyecektir.

Kapalı ortam safran yetiştiriciliği adına çalışmalarımız devam etmektedir. Amaç ise mevsim ayırt etmeden safran yetiştiriciliğinin kapalı ortamda gerçekleştirilebilmesini mümkün kılmaktır.

Çalışmalarımıza ait bazı fotoğraflar:

*** Yaprak oluşumundan önce çiçek almak mümkün, ekteki fotoğraflarda bunu görmektesiniz.

Safran Çiçeği

Kapalı ortamda yetişmiş taze koparılmış safran çiçeği

safran bitkisi

Kapalı ortamda topraksız yetiştirilen safran bitkisi

safran4

Kapalı ortamda topraksız yetiştirilen safran bitkisi

Toprakta Safran Bitkisi

Kapalı ortamda steril toprak şartlarında yetiştirilen safran bitkisi. Yeni filizlenmeye başlıyor.


Recent Posts
0