Fitokrom nedir? Çeşitleri ve Görevleri Nelerdir?

 In Bitki Fizyolojisi

Fitokrom mavi renkli bir protein pigmentidir ve yaklaşık 125kDa ağırlığındadır. Kırmızı ışıkla (650-680nm) aktif hale geçen ve kızılötesi ışınlarla (710-740nm) eski haline dönüş yapan bir proteindir. Bu protein ilk olarak çimlenen tohumlar üzerinde gözlemlenmiştir. Yapılan bir deneyde marul tohumunun kırmızı ışığa maruz bırakıldığında %100’e yakın çimlenme görülürken, kızılötesi ışığına maruz bırakıldığında ise bu çimlenme oranı sıfıra kadar inmiştir. Bu etki sıralı olarak da denenmiştir. Örneğin; kırmızı-kızılötesi-kırmızı şeklinde yapılan deneyde çimlenme %100’e yakın gerçekleşmiş olup; kırmızı-kızılötesi-kırmızı-kızılötesi şeklinde yapılan deneyde bu çimlenme oranı sıfıra kadar gerilemiştir. Yani bu iki ışıkla fitokromlar antigonostik (zıt) olarak çalışmaktadırlar.

Etiole olmuş bitkilerde fitokrom yoğunluğu yeşil bitkiye nazaran çok daha fazladır. Fitokromun inaktif olduğu form Pr olarak adlandırılır ve kırmızı ışığı soğurmaya hazırdır. Pr formu kırmızı ışığı soğurduğunda Pfr formuna dönüşür ve bu form kızılötesi absorbe etmeye hazırdır.

Doğal fitokrom ise 250kDa ağırlığında olup iki alt birimden oluşur. Bunlardan biri ışık absorplayan kromofor adı verilen pigmentlerdir; diğeri ise apoprotein adı verilen polipeptid zincirlerdir. Apoprotein ve kromofo birlikte holoproteini oluşturmaktadırlar.

Fitokrom

genel olarak değişen ışık koşullarında bitkinin adaptasyonunu sağlar, tohum çimlenmesini, bitkilerin gölgeden kaçmasını, çiçeklenme zamanını ve bunun gibi birçok fizyolojik-morfolojik durumu kontrol eder.

Fitokrom Dönüşüm Sürecini Gösteren Bir Çizim

Fitokrom Dönüşüm Sürecini Gösteren Bir Çizim


Recent Posts
0