Bitki Lambası – Neden LED Bitki Yetiştirme Lambaları?

 In Bitki Fizyolojisi

LED Bitki Yetiştirme Lambaları son günlerde piyasada bulunan önemli bir konuma sahip teknolojilerden birisidir. Bitki Lambası kategorisinde bulunan LED bitki aydınlatma sistemlerine genel manada baktığımızda, bu teknolojik ürünlerin henüz yeterli bir şekilde kullanılmadığını görmekteyiz. Daha önceleri kapalı ortamda yetiştiricilik gerçekçi görünmese de, floresan ve LED teknolojisi ile bu mümkün hale gelmiştir. Çünkü hem enerjiden hem de parça değişiminden büyük ölçüde kar edilen LED teknolojisi ile bu alan oldukça gelişim göstermeye başlamıştır.

LED Bitki Lambası kullanımından önce HID (Yüksek yoğunluklu deşarj lambası) bitki yetiştiriciliğinde yoğun kullanım göstermekteydi. Fakat bitki ve sera aydınlatma sistemlerinin bitkinin her evresi için ayrı kullanılması gerekmekteydi. Aynı zamanda ısı kontrolünün çok zor olması, büyük olması ve kısı ömürlü olması bu ürünün beraberinde birçok sorunu getirmekteydi. Şuan ise modern dünyanın en önemli teknolojilerinden biri olan LEDler bu alanda söz sahibi olmaya başladı. Çünkü daha parlak, daha güçlü, daha uzun ömürlü, daha hızlı ısı tranferi ve daha kolay açı kontrolüne sahip olması bu teknolojinin bu alanda büyük bir ihtiyaç olduğunun en önemli kanıtıdır. Bu teknoloji ile hem çevreyi, hem cebinizi hem de bitkilerinizi korumanız çok daha kolay olacaktır.

LED Bitki Yetiştirme Işıklarının Yararları Nelerdir?

LED teknolojisinin tarım ve diğer tüm alanlarda en iyi seçenek olduğunun kanıtını etrafınıza baktığınızda anlayabilirsiniz. TV, tabela, reklam, aydınlatma, otomobil sanayi gibi çok geniş alanda kullanılan LED’lerin en iyi seçenek olduğunu, bu denli geniş kullanım alanına sahip olmasından anlayabiliriz. Şimdi ise bitki lambası sınıftaki bu ürünlerin avantajlarına göz atalım.

LED Bitki Yetiştirme Lambaları Alandan Tasarruf Sağlar

LED Fotosentez Lambaları size kullandığınız alanda pratik çözümler sunar. İnce tasarlanan yapısı ile dar ve küçük alanlarda size oldukça kolaylık sağlar. Böylelikle kapalı ortam bitki yetiştiriciliği daha kolay ve pratik bir hal alır.

LED Bitki Yetiştirme Lambaları Düşük Sıcaklıklarda Çalışır

LED’lerin diğer aydınlatma sistemlerine nazaran çok daha az ısı yaydığı bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda ısıyı düzensiz değil, ışık yönünün tam tersine doğru transfer ettiği için ısının uzaklaştırılması oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Unutmayın; çok ısınma çok enerji kullanımı ve kısa ömür anlamına gelir. LED bitki ışıkları az ısı ürettiklerinden kapalı ortam kullanımına oldukça uygundur. Oda sıcaklığını ciddi manada stabil şekilde korur. Diğer klasik aydınlatma sistemleri 400-500 derecede çalışırken, LED bitki lambaları ortamalama 60-80 derece arasında çalışmaktadır.

LED Bitki Yetiştirme Ampülleri Yüksek Enerji Verimliliğine Sahiptir

HSP veya HID tipi bitki ampülleri çok güçlü olmalarının yanı sıra malesef oldukça verimsizdirler. Hem gereksiz dalga boylarının üretimi hem de aşırı ısınma durumu kullanılan enerjinin büyük çoğunluğunu ziyan etmiş olur.

LED Sera Ampülleri Uzun Kullanım Ömürlerine Sahiptirler

Doğru ve kaliteli bir LED büyütme ışığına sahipseniz gerçekten çok şanslısınız demektir. Çünkü LED’ler kaliteli çip ve doğru soğutma teknikleri ile çalıştırılırsa size 50.000 saatten daha fazla kullanım süresi sunabilirler. Yani günlük 12 saat bu sistemi kullanan bir üretici ortalama 12 yıl süre ile bu ürünleri kullanabilirler. Diğer bitki aydınlatma ürünleri ise bu anlamda LED teknolojisinin yanına yaklaşamamaktadırlar.

Neden Bu Tür Aydınlatma Sistemleri Kullanılmaktadır?

Bilindiği üzere yeşil canlılar karbondioksidi ve suyu; oksijen ve karbonhidrat bileşenlerine çevirebilmeleri için ışık enerjisine ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacın karşılanması ile ışık enerjisi canlı bünyesinde kimyasal enerjiye çevrilir.

CO2 + H2O ——-> O2 + C6H12O6 (Işık Kullanımı ile)

Bu sentezleme evresinin gerçekleşmesi ancak ışıkla mümkün olmaktadır. Bu yüzden kaliteli bir üretim ve sağlıklı bir yaşam döngüsü için fotosentetik canlıların kesinlikle kaliteli bir aydınlatma ortamlarına ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaç ise sera ampülü veya ışıkları ile belli ölçüde karşılanmaktadır. Yeni nesil teknolojileri yönelmek hem iyi bir üretim süreci hem de ekonomik kazanç getirecektir. Bu sebeple LED Bitki Lambası kullanımı sizin için en iyi tercih olacaktır. Aşağıda gördüğünüz serada LED sistemleri ile üretim yapılmaktadır. Bu tür sistemlerin yaygınlaşması ile enerji tasarrufu sağlanacak ve daha yüksek verim alınabilecektir.

 

Bitki Lambası - LED Bitki Yetiştirme Lambaları

Seralar için Bitki Lambası – LED Bitki Yetiştirme Lambaları

Recommended Posts
0